Zdrowa i lekka pizza – sposoby na pełnowartościową pizzę
W zasadzie zjedzenie pizzy od czasu do czasu nikomu nie powinno zaszkodzić. Jeśli nasza dieta jest zbilansowana, to kilka kawałków tej smacznej potrawy nie sprawi, że nagle nasze wyniki się pogorszą, a my przytyjemy. Jednak nie da się zaprzeczyć, że niektóre rodzaje pizzy są wysokokaloryczne, a nawet mają po prostu wysoki indeks glikemicznym.
Typowa pizza pepperoni ma 280 kcal w 100 g. Wcale nie tak dużo! Jednak zawiera aż 26 g cholesterolu i około 32 g węglowodanów. Nie wspominając już o innych niezdrowych tłuszczach. A to sprawia, że nie jest wcale zdrowa. Dlatego nie możemy patrzeć tylko na kaloryczność samej pizzy, a na jej składniki odżywcze. Nie oznacza to jednak, że w każdej pizzy będzie dużo cukrów i tłuszczów!
Pełnowartościowe ciasto na pizzę
Ucząc się, jak robić pizzę, można zapisać się na kurs robienia pizzy. Na nim poznamy tajniki wyrabiania ciasta, aby było odpowiednie. Można też przekonać się podczas zajęć, że każda pizza może być bardziej zdrowa lub mieć swój lżejszy odpowiednik. Nie ma jednego rodzaju pizzy, tak samo jak nie ma tylko jednej opcji ciasta na pizzę. Sami możemy skomponować zdrową wersję, która będzie nam smakować.
Robiąc ciasto na pizzę, najczęściej używamy mąki pszennej. Jednak nie tylko ona nadaje się do wyrobu spodu. Możemy zastąpić ją mąką orkiszową, żytnią lub pełnoziarnistą. Są one o wiele zdrowszą alternatywą dla tradycyjnej mąki, choćby dlatego, że mają więcej składników odżywczych i błonnika, który wspiera procesy trawienne i zapewni nam sytość.
Co ciekawe, ciasto na pizzę wcale nie musi być z mąki! Choć dla wielu osób będzie to obraza smaku, to sam spód można też zrobić z… kalafiora. Gotujemy kalafior, rozdrabniamy, dodajemy starty ser, jajko i przyprawy, aby uzyskać ciasto, które będzie superzdrowym zamiennikiem tradycyjnego, mącznego placka.
Co położyć na pizzy?
Dodatki są równie istotne, jak samo ciasto. Kompozycja pizzy musi być zrównoważona. Gdy chcemy otrzymać lekką, zdrową i smaczną pizzę, nie tylko jej ciasto musi być pełnowartościowe. Także dodatki, które na niej położymy, muszą współgrać z naszą koncepcją. Nauczyć się dobierać dodatki tak, aby komplementowały swój smak, można, zapisując się na warsztat robienia pizzy. Sam Warsztat Mistrza oferuje nam wiele kursów, które nauczą nas wszystkiego, co musimy wiedzieć o sztuce kulinarnej.
Dlaczego łączenie składników na pizzy jest ważne? Skupiając się na tym, że pizza ma być po prostu zdrowa, można wrzucić na nią różnorodne dodatki, które pojedynczo są bardzo smaczne, ale razem wcale nie muszą stanowić dobrej kompozycji smakowej. Nie musimy też wyrzekać się od razu tradycyjnych dodatków, jak mozzarella. Obecnie łatwo dostaniemy odtłuszczoną wersję light, która jest nieco zdrowsza, ale wcale nie traci na smaku.
Co położyć na pizzy w wersji light? Sos pomidorowy przygotowany w domu! Jeśli nie chcemy samodzielnie go przygotowywać z pomidorów, możemy wybrać gotową passatę czy przecier pomidorowy. Najlepsze są te o prostym składzie. Kolejno dodajemy różne przyprawy – oregano, bazylię i tymianek. Dalej dodajemy wspomnianą mozzarellę, a na niej układamy wybrane dodatki. Chcąc dodać pizzy witamin i odjąć kaloryczności, ułóżmy na niej jak najwięcej warzyw. Rukola świetnie dopełni delikatną szynkę i ser. Szpinak i brokuły dobrze smakują z kurczakiem. A co z salami? Do niego dodajmy czerwoną paprykę i czerwoną cebulę. Te warzywa są bardzo lekkie i niskokaloryczne, a ich smak podkreśla smaczne salami. Choć z nim lepiej nie przesadzać! Kilka plasterków w zupełności wystarczy.
Wiele osób lubi polewać pizzę sosem. Włosi i dietetycy, widząc taki zwyczaj, łapią się za głowę. Ale jeśli lubimy jeść w ten sposób, to i sos zróbmy w domu. Świeży sos czosnkowy można przygotować z wyciśniętego ząbka czosnku, łyżki majonezu i 2 łyżek śmietany, możemy też zamienić majonez i śmietanę na 3 łyżki jogurtu naturalnego. Taki sos zrobimy w minutę, a będzie o wiele zdrowszy niż kupny.