poniedziałek, 09 grudzień 2024 13:08

Do którego roku będzie można palić w kominkach?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
 istnieje zakaz na montaż i palenie w kominku? istnieje zakaz na montaż i palenie w kominku? pexels

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego domu bez kominka, który wprowadza jesienią i zimą przytulny nastrój. Nierzadko stanowi również jedyne źródło ciepła — nie tylko w domkach letniskowych. Czy trzeba się spodziewać „końca” kominków w Polsce? A jeśli tak, to od kiedy będą one zakazane? Wyjaśniamy!

Kominki a ustawa antysmogowa

Kominki w polskich domach cieszą się ogromną popularnością, a w ofertach sprzedawców jest dostępnych wiele interesujących modeli. Przykładem jest strona www.kominkilexus.pl, na której można znaleźć kominki pasujące do każdego wnętrza. Czy wprowadzenie ustawy antysmogowej oznacza, że korzystanie z palenisk będzie wykluczone?

Odpowiedź brzmi — nie, ale pod pewnymi warunkami. Warto wiedzieć, że uchwały antysmogowe są ustalane niezależnie przez poszczególne województwa. Data wprowadzenia zakazu użytkowania kominków może więc być inna w Małopolsce, a inna na Dolnym Śląsku.

Wymagania ekologiczne dla kominków — jak wyglądają obecnie?

Planujesz zakup kominka? Jeśli nie masz pewności, jaki model wybrać, warto zapoznać się ze wpisem: „,Kominek w domu: rodzaje, montaż, przydatne informacje”, który z pewnością pomoże Ci w podjęciu dobrej decyzji. 

Natomiast w kontekście ekologii warto wiedzieć, że zgodnie z unijną Dyrektywą Ekoprojektu od 1 stycznia 2022 r. kominki muszą spełniać wymogi Ecodesign. W praktyce oznaczają one ograniczoną emisję pyłów i wysoką sprawność urządzenia. Co ważne, przepisy te dotyczą jedynie nowych urządzeń sprzedawanych na rynku.

Ponadto w niektórych regionach kraju, np. w Małopolsce, która uchodzi za wysoce zanieczyszczoną smogiem, wprowadzono dodatkowe obostrzenia. Dla starszych kominków wymagane jest zamontowanie elektrofiltrów, które zmniejszają emisję zanieczyszczeń.

Czemu służą uchwały antysmogowe?

Ustawa antysmogowa i poszczególne uchwały wprowadzające ją w konkretnych województwach regulują sposób ogrzewania budynków, w tym korzystanie z kominków. Głównym celem tych przepisów jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji, takich jak:

  • pyły zawieszone PM10,
  • pyły zawieszone PM2.5, 
  • tlenki azotu (NOx),
  • tlenek węgla (CO).

Dlatego w większości regionów użytkowanie kominków jest dozwolone, jednak pod warunkiem, że spełniają one określone normy emisji.

Przepisy dotyczące kominków w poszczególnych regionach — co warto wiedzieć?

Jak wspomniano, przepisy dotyczące użytkowania domowych kominków mogą się różnić w zależności od regionu kraju. Warto przyjrzeć się kilku przykładowym województwom Polski.

  • Małopolskie — od 1 stycznia 2023 r. można używać wyłącznie kominków spełniających normy Ecodesign lub kominków wyposażonych w specjalne filtry.
  • Śląskie — przepisy podobne jak w Małopolsce — od 2023 r. starsze urządzenia należy wymienić na bardziej ekologiczne.
  • Mazowieckie — Warszawa i okoliczne gminy zakazują stosowania urządzeń niespełniających norm. Dopuszczają natomiast używanie kominków jako uzupełniającego źródła ciepła.

Z tego wynika, że instalowane nowych kominków wymaga spełnienia rygorystycznych norm emisyjnych. W żadnym z województw nie obowiązuje natomiast całkowity zakaz palenia w kominkach. Wciąż można je kupować, montować i z nich korzystać.

Czy w 2025 wciąż będzie można palić w kominkach?

2025 rok nie przynosi rewolucyjnych zmian w tej kwestii. Nadal będzie można używać domowych kominków, jednak tak, jak obecnie, pod pewnymi warunkami. Oprócz wyżej opisanych zasad należy także wspomnieć o tzw. dniach smogowych, w których smog jest bardzo intensywny i wówczas wyklucza się palenie w kominku. 

Co ważne, ograniczenia dotyczą wyłącznie kominków stanowiących dodatkowe ogrzewanie. Jeśli są jedynym źródłem ciepła w budynku oraz spełniają ekologiczne normy, zakaz palenia w najbliższych latach z pewnością ich nie obejmie. 

Jaka alternatywa dla starego kominka?

Jeśli masz stary kominek, który nie spełnia on unijnych norm, warto pomyśleć o jego wymianie na nowe ekologiczne palenisko. Nowoczesne urządzenia dostępne w ofertach producentów nie są ani w najbliższych latach z pewnością nie zostaną, objęte zakazem użytkowania. 

Kiedy zakaz palenia w kominkach — to warto wiedzieć!

Obawiasz się zakazu palenia w kominku? Niepotrzebnie. Jeśli Twoje urządzenie spełnia określone normy emisji, to w 2025 roku, ani w kolejnych latach nie będziesz musiał z niego rezygnować. Warto wiedzieć, że każde województwo ustala indywidualne zasady dotyczące źródeł ogrzewania, dlatego w poszczególnych regionach dokładne wytyczne mogą się różnić. Całkowity zakaz palenia w kominkach w całej Polsce nie jest jednak planowany na najbliższe lata. 

Ostatnio zmieniany wtorek, 10 grudzień 2024 08:58