środa, 24 maj 2023 09:06

Sześć zabiegów octowych przeznaczonych dla ciała i włosów

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ocet jabłkowy na włosy Ocet jabłkowy na włosy mat. prasowe

Ocet jabłkowy jest popularnym naturalnym produktem o szerokim zastosowaniu w codziennej pielęgnacji. Poznaj kilka jego właściwości i korzyści, które poprawią kondycję Twojego ciała oraz skóry i włosów.

 

Właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe

Ocet jabłkowy zawiera kwas octowy, który działa jako naturalny środek antybakteryjny i przeciwwirusowy. Ocet jabłkowy na włosy może pomóc w zabijaniu szkodliwych bakterii i wirusów na skórze, co jest szczególnie przydatne w przypadku trądziku, łupieżu czy drobnych infekcji skórnych.

Wyrównywanie pH skóry

Ocet jabłkowy ma kwaśne pH, podobne do naturalnego pH skóry. Stosowanie go może pomóc w przywróceniu równowagi pH skóry, szczególnie jeśli jest ono zaburzone przez stosowanie produktów o zbyt wysokim pH. Wyregulowane pH skóry może przyczynić się do poprawy kondycji skóry, zmniejszenia trądziku i zmniejszenia podrażnień.

Łagodzenie podrażnień skóry

Dzięki swoim właściwościom łagodzącym, ocet jabłkowy może pomóc w złagodzeniu podrażnień skóry, takich jak oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów czy pokrzywka. Może również działać jako środek przeciwświądowy i przeciwbólowy.

Oczyszczanie i tonizowanie skóry

Ocet jabłkowy może pomóc oczyścić pory skóry, usuwając nadmiar sebum i zanieczyszczenia. Może również działać jako naturalny tonik, pomagając w utrzymaniu elastyczności skóry i zapobiegając utracie wilgoci.

Jak wykorzystać ocet jabłkowy w codziennej pielęgnacji?

Ocet jabłkowy to prozdrowotne i kosmetyczne cudo. Powstaje z fermentacji jabłek i jest produktem naturalnym. Zawiera enzymy, aminokwasy, pektyny, witaminy z grupy B, witaminę C, biotynę oraz potas, siarkę i krzem. Jego kwaśne pH 4,5 odpowiada naszej skórze, która ma pH 5,5. Kwaśny odczyn skutecznie hamuje także namnażanie się bakterii. Poznajmy takie oto zabiegi octowe przeznaczone dla naszego ciała i włosów:

  • Tonik na przebarwienia

kilka gałązek natki pietruszki posiekajmy. Wymieszajmy z 4 łyżkami octu jabłkowego. Zmiksujmy. Tonik przelejmy do buteleczki, przechowujmy w lodówce. Zmoczonym wacikiem kilka razy dziennie przecierajmy przebarwienia.

  • Maseczka ujędrniająca

łyżkę rozgotowanego ryżu (bez soli) zmieszajmy z łyżką miodu naturalnego. Nałóżmy na twarz na 10-14 minut czasu. Spłuczmy.

  • Dezodorant

ocet jabłkowy rozcieńczmy wodą w stosunku 1:1. Skórę pach lub stóp przemywajmy wacikiem nasączonym roztworem. Niech nie zniechęci nas zapach: utrzymuje się tylko przez moment.

  • Masaż antycellulitowy

½ szklanki octu jabłkowego zmieszajmy z 1 łyżeczką cynamonu. Odstawmy na 2 godziny czasu. Na koniec kąpieli zanurzmy w płynie gąbkę i wymasujmy nią ciało. Nie spłukujmy wodą.

  • Wcierka na mocne cebulki

2 łyżki octu jabłkowego zmieszajmy z 1 szklanką niegazowanej wody mineralnej. Wetrzyjmy w skórę głowy, masujmy około 5 minut czasu. Wcierka hamuje wypadanie włosów.

  • Płukanka na lśniące włosy

1 szklanka octu jabłkowego zmieszajmy z 1 szklanką letniej wody i sokiem z ½ cytryny. Po umyciu włosów szamponem i starannym jego spłukaniu polejmy włosy octową mieszanką. Odciśnijmy jej nadmiar z pasm, na koniec osuszmy je ręcznikiem.