Dzięki temu prostemu badaniu lekarz może zaobserwować stan nerek, wątroby, trzustki, śledziony, pęcherzyka żółciowego, pęcherza moczowego, prostaty, głównej tętnicy oraz macicy. Badanie USG jamy brzusznej to również podstawowa i niezwykle szczegółowa metoda oceniająca stan płodu u matek w ciąży. Sprawdźmy, na czym polega i kiedy powinno się je wykonywać.
Na czym polega USG jamy brzusznej?
Najprościej rzecz ujmując USG jamy brzusznej, polega na wykorzystaniu odbijających się fal ultradźwiękowych do obrazowania poszczególnych narządów i tkanek. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezpieczne, przy tym charakteryzując się dużą dokładnością. Wskazaniem do tego badania jest przede wszystkim ciąża oraz różne objawy ze strony brzucha, o których wspomnimy poniżej. Dzięki USG lekarz może wykryć różne nieprawidłowości w funkcjonowaniu ważnych dla życia narządów.
Co wykrywa USG jamy brzusznej?
Badanie USG jamy brzusznej to badania obrazowe nieinwazyjne. Mimo tego, że większość organów zlokalizowanych w obrębie brzucha można zbadać indywidualnie np. USG nerek, czy żołądka, to diagnostyka nie obejmuje innych narządów. Badanie USG brzucha jest więc badaniem ogólnym, lecz pozwala również na wykrycie nieprawidłowością w funkcjonowaniu któregoś z organów i może być wstępem do dalszych badań. Dzięki temu badaniu można ocenić:
- stany zapalne otrzewnej;
- złogi zgromadzone w drogach moczowych bądź w pęcherzu żółciowym;
- zmiany nowotworowe;
- torbiele oraz inne guzy;
- stan narządów po urazach lub wypadkach;
- uszkodzenia wątroby;
- źle funkcjonujący układ pokarmowy;
- budowę i wielkość narządów oraz ich potencjalne anomalie rozwojowe.
Badanie wymaga przygotowania. Jest ono wymagane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Spośród najważniejszych zasad wyróżniamy: lekkostrawne posiłki dzień przed badaniem, picie wody niegazowanej, niewskazane jest palenie papierosów oraz żucie gumy.
Ultrasonografia jamy brzusznej – wskazania
Istnieje wiele wskazań, które powinny skłonić do skorzystania z badania w obrębie jamy brzusznej. To przede wszystkim szybka utrata masy ciała, przewlekłe i ostre bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka, urazy brzucha, powiększony obwód brzucha,
Warto podkreślić, że zaleca się profilaktyczne wykonywanie USG jamy brzusznej co ok. 2 lata, zwłaszcza po 40. roku życia.