Z czasem metoda ta bardzo się rozprzestrzeniła i obecnie z podatku VAT korzystają praktycznie wszystkie państwa z całego świata. Przykładowo, w Polsce obowiązuje on od 1993 roku. A jak to wygląda u naszych zachodnich sąsiadów?
Podatek VAT w Niemczech
VAT w Niemczech nazywany jest Mehrwertsteuer i został on wprowadzony w 1968 roku. Aktualnie występują tam trzy stawki podatku VAT. Zalicza się do nich:
- VAT 0% - obejmuje on transport wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy (podatkowi temu nie podlega transport drogowy oraz kolejowy, a także niektóre środki żeglugi śródlądowej).
- VAT 7% - podatek taki odprowadzany jest od niektórych środków spożywczych, artykułów wodociągowych, sprzętu medycznego dla niepełnosprawnych, książek, e-booków oraz audiobooków, gazet i czasopism z wyjątkiem gazet z treściami szkodliwymi dla małoletnich, wstępu na imprezy kulturalne, usług socjalnych, opieki medycznej i dentystycznej, drewna opałowego, zakwaterowania w hotelach, żywności na wynos, produkcji żywności, roślin do celów dekoracyjnych, niektórych przewozów pasażerskich.
- VAT 19% - standardowy podatek VAT obejmujący wszystkie pozostałe towary i usługi.
W jakich sytuacjach powinno się zarejestrować do niemieckiego VAT?
Zarejestrowanie się w Niemczech jest konieczne w wielu przypadkach, kiedy rozszerza się swoją działalność gospodarczą właśnie o ten kraj. Rozliczanie VAT Niemczech przez obcokrajowców jest związane z wysokością rocznej sprzedaży wysyłkowej w Niemczech. Jeżeli przedsiębiorca taki przekroczy przychód 100 tysięcy euro rocznie, jest zobowiązany do rozliczenia VAT. Zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązek taki mają osoby, które:
- zajmują się importem towaru do Niemiec,
- transportują towar przez Niemcy,
- kupują i sprzedają różnego rodzaju produkty w Niemczech,
- organizują wystawy, imprezy, szkolenia i tym podobne wydarzenia na terenie Niemiec,
- oferują sprzedaż towarów niemieckim konsumentom przez Internet.
Jakie konsekwencje niesie za sobą nierozliczenie się z podatku VAT?
W Niemczech nierozliczenie takie skutkuje naliczaniem odsetek lub nałożeniem kar przez urząd skarbowy. Maksymalna wartość odsetek może wynieść nawet 25 tysięcy euro, dlatego warto przykuć temu szczególną uwagę i nie próbować obejść systemu. Oczywiście, jeśli będą to jednorazowe sytuacje, urząd spojrzy na nie przychylnie i nałoży niewielką karę lub całkowicie od niej odstąpi.