Jak wygląda gra miejska i jakie są jej rodzaje?
Na starcie grupy lub pojedynczy uczestnicy dostają niezbędne narzędzia w postaci mapy, kompasu, kopert ze wskazówkami, zeszyty, długopisy i inne. Następnie zgodnie z wyznaczonymi punktami udają się do konkretnych miejsc, na pierwszym przystanku spotkają żywe postaci lub instalacje, a po prawidłowym wykonaniu zadania, otrzymują wskazówkę dotyczącą kolejnego zadania lub miejsca, do którego należy się udać. Zadaniem może być jakaś aktywność fizyczna, ułożenie wiersza, rozszyfrowanie rebusu czy znalezienie w terenie elementu układanki. Bywają gry, które zapraszają do kontaktu z przechodniami; czasem trzeba stworzyć sondę uliczną lub zrobić sobie z kimś zdjęcie. Jeśli tematyka gry jest z góry ustalona, to stroje i dekoracje będą do niego nawiązywały.
W zależności od celu, do jakiego ma służyć udział w zabawie, możemy w nich wyróżnić kilka kategorii.
Gry edukacyjne
Mające na celu poznanie danego miasta, naukę o wydarzeniu lub miejscu historycznym; mogą odbywać w przestrzeni zamku, w ogrodach, w centrum starego miasta. Są często elementem wyjazdów szkolnych, kolonii, wycieczek. Mają za zadanie w przyjemny sposób nauczyć uczestników o temacie gry.
Gry integracyjne
Jak nazwa wskazuje, ich celem jest bliższe poznanie się osób w nim uczestniczących. Są coraz częstszą formą spędzania czasu na wyjazdach firmowych.
Gry okolicznościowe
Organizowana w ramach uczczenia danego wydarzenia. Może to być okrągła rocznica założenia miasta, jak i gra związana z okazją prywatną, taka jak wyjazd kawalerski.
Gry promocyjne
Mają na celu promocję danego miejsca, miasta czy firmy. Nagrodami w takiej grze będą rzeczy związane z organizatorem, np. kosmetyki danej firmy, książki o mieście, pamiątki z miejsca.
Ile trwa gra miejska i ile osób bierze w niej udział?
Gry mogą trwać tyle, ile na ile fantazji miał organizator, bywają takie, co trwają kilka godzin, cały dzień, a są gry, które nie kończą się przez wiele tygodni; w takim przypadku gra toczy się dużo wolniej i jest dodatkowym zadaniem po pracy/szkole.
Tak samo jest z ilością uczestników, bywa, że będzie to grupka znajomych na wyjeździe lub uczestnicy zielonej szkoły, a może to być kilkaset osób żyjących w tym samym mieście.
Więcej informacji na: cityexploring.pl