Taniec - ciekawy sposób poprawy koordynacji i sprawności
Okazuje się, że jedną z najciekawszych i najbardziej skutecznych form poprawiających dziecięcą sprawność jest taniec.Ilość mięśni angażowana w czasie tanecznych podrygów oraz połączenie jej z koniecznością skoncentrowania się dziecka na każdym poszczególnym ruchu, sprawiają, że to właśnie taniec jest tą aktywność, która najmocniej poprawia koordynację dziecka! Jak czytamy na stronie https://taniec.com.pl/sr/sprawnosc-i-koordynacja taniec w wybitny sposób dostarcza dziecku optymalnej dawki ruchu potrzebnej mu w ciągu dnia, rozwija ciało fizycznie i pozytywnie wpływa na rozwój mózgu, który z opanowaniem większości układów tanecznych jest nierozerwalnie związany.
Taniec stanowi sprytne (bo rozrywkowe!) połączenie zabawy z kształtowaniem sylwetki, gracji, prostej postawy i zdrowego kręgosłupa. Łączy w sobie ćwiczenia ogólnorozwojowe podawane dziecku w atrakcyjnej ruchowo formie, ćwiczenia wytrzymałościowe, zręcznościowe i zadania pozwalające na wyrabianie w małym, chłonnym umyśle orientacji przestrzennej. Co ciekawe, większość trenerów i instruktorów tańca zauważa, że poza plusami fizycznymi, kształtuje on również osobowość dziecka, uczy go odpowiedzialności i umiejętności wspólnego działania w większej grupie.
Lekcje tańca czy wyjazd na obóz taneczny?
Szkoły tańca mają świadomość tego, jak ważną pełni on rolę w poprawie sprawności ruchowej dziecka podsuwają rodzicom różnorodne oferty takich kursów dla dzieci. Mogą to być stałe, cotygodniowe zajęcia np. łączące w sobie taniec, gimnastykę i elementy akrobatyki, jak tutaj: https://taniec.com.pl, ale i sezonowe czy powtarzane cyklicznie wyjazdy taneczne. W ramach takich obozów dziecko uczestniczy w profesjonalnie przygotowanym turnusie, podczas którego uczy się nowych form tańca, poznaje nowym znajomych i angażowane jest w przeróżne gimnastyczne ćwiczenia doskonale wpływające na jego rozwój psycho-fizyczny.
Warto wiedzieć, że lekcje tańca podzielone są na grupy wiekowe i grupy różnego zaawansowania. Taki podział sprawia, że na zajęcia mogą śmiało przyjść osoby bez żadnego dotychczasowego doświadczenia w tańcu np. dzieci najmłodsze (juniorzy), czy dzieci nieco starsze a także nastolatki. Grupy te wzajemnie nie mają zajęć, tylko są one prowadzone osobno, co sprawia, że adepci sztuki tańca rozwijają się w towarzystwie kolegów o podobnej sprawności. Razem przełamują oni kolejne bariery, uczą się nowych układów a wyrównany poziom pozwala im na zabawę bez nadmiernej konkurencji czy krępowania się tego, że ktoś tańczy lepiej, a ktoś gorzej. Taki podział wydatnie wpływa na stabilny rozwój dziecka i jego sprawności oraz przyjemne spędzanie czasu w towarzystwie podobnie zaangażowanych kolegów.