Warto jednak, byś wiedział, że kiedy już zdecydujesz się na złomowanie pojazdu, konieczne będzie spełnienie kilku dodatkowych formalności. Jedną z nich jest jego wyrejestrowanie. Na czym polega wyrejestrowanie pojazdu i gdzie powinieneś pójść, aby tego dokonać?
Gdzie można wyrejestrować pojazd?
Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu możesz złożyć zarówno osobiście, jak i listownie.Pamiętaj jednak, że jest to usługa odpłatna - koszt wyrejestrowania pojazdu wynosi 10 złotych. Złożyć go możesz w wydziale komunikacji właściwym miejscowo dla urzędu, w którym podjęta ostatnia rejestracja pojazdu. Może to być:
- Urząd starostwa powiatowego
- Urząd miasta
- Urząd dzielnicy (tylko, jeśli mieszkasz w Warszawie)
Niektóre urzędy pozwalają też na złożenie wniosku przy wykorzystaniu profilu zaufanego. Pojazd zostanie wyrejestrowany w terminie 30 dni od złożenia przez Ciebie odpowiedniego wniosku.
Kiedy można złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu?
Złomowanie pojazdu nie jest jedyną sytuacją, gdy przysługuje Ci prawo do jego wyrejestrowania. Zdecydować się na tą usługę możesz także wtedy, gdy doszło do jego
- Kradzieży
- Utraty (na przykład.w wyniku pożaru)
- Kasacji za granicą
- Wywozu poza granice kraju
- Wycofania z obrotu
Wyrejestrowanie pojazdu nie jest więc czynnością, którą mógłbyś wykonać w dowolnym momencie - muszą wystąpić ku temu ważne przesłanki, wymienione powyżej. Nie możesz więc, na przykład, wyrejestrować pojazdu, a następnie dokonać jego sprzedaży. Co więcej, byłoby to nielegalne.
Jakie dokumenty należy złożyć, by móc wyrejestrować pojazd?
To, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wyrejestrowania pojazdu zależy od powodu, z jakiego chcesz tego dokonać. Bezwzględnie należy podczas wizyty w wydziale komunikacji posiadać poprawnie wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, a także dowód osobisty, lub inny dokument potwierdzający tożsamość
Jeśli złomowanie pojazdu jest przyczyną, z powodu której zamierzasz go wyrejestrować, powinieneś przygotować:
- Dowód rejestracyjny pojazdu
- Kartę pojazdu
- Tablice rejestracyjne
- Zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu
Zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu otrzymasz w stacji demontażu pojazdów, po przekazaniu swojego pojazdu do kasacji. Powinno ono zostać wydane w trzech egzemplarzach. Jeden z nich przeznaczony jest dla Ciebie, drugi przekazać musisz jako jeden z dokumentów właśnie podczas wizyty w Wydziale Komunikacji, natomiast trzeci egzemplarz zostanie zatrzymany przez stację demontażu pojazdów.
Podsumowanie
Wyrejestrowanie pojazdu nie jest, ogólnie rzecz biorąc, skomplikowanym procesem. Jest natomiast obowiązkowe w sytuacji, kiedy zezłomowałeś swój pojazd. Pamiętaj, że po wyrejestrowaniu auta możesz zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot niewykorzystanej składki OC.